אור הטבע

צור קשר

*
*

קולט שמש

מהו קולט שמש?

 

קולט שמש הוא חלקו העיקרי והמהותי ביותר של דוד השמש. הקולט למעשה הוא החלק בדוד, אשר קולט את אנרגיית השמש וממיר אותה לאנרגיה של חום וזאת כדי לחמם את המים הזורמים בצינורות בתוכו. מרבית קולטי השמש בנויים בצורה מלבנית וצבעם שחור. הסיבה לכך, שהם בצורה כזו ובצבע שחור, היא כדי שהם יוכלו לבלוע לתוכם את מרבית קרני השמש ובכך להשיג תוצאה מקסימאלית. בתוך קולט השמש נמצא צינור מפותל עשוי מתכת או נחושת או ברזל, כאשר צינור זה תופס את מרבית שטחו של הקולט. באופן זה המים הזורמים בצינורות מתחממים ישירות מאור השמש או מהחום של הצינור, אשר מתחמם אף הוא. המים החמים נאגרים בדוד, כאשר כל התהליך חוזר על עצמו במחזוריות קבועה וזאת כדי לשמור על המים הנמצאים בדוד חמים לאורך זמן.

 

כיצד להתקין קולט שמש

 

קולט שמש מטרתו היחידה היא כשמו - לקלוט את קרני השמש, כדי להמיר אותם לאנרגיית חום, אשר תוכל לחמם את המים בדוד שלנו. לצורך כך עלינו לכוון אותם לכיוון השמש, כלומר לכיוון בו השמש נמצאת בו בעוצמתה הגבוהה ביותר במהלך יום ממוצע. במדינת ישראל כיוון זה יהיה דרומה בזוית של חמישים ושבע מעלות, מכיוון שזה הכיוון והזוית בה נצליח לקלוט את קרני השמש באופן הטוב ביותר והיעיל ביותר, לצורך חימום המים שלנו בדוד השמש.

 

דוד שמש

דוד השמש חוסך מאיתנו את הצורך בבזבוז מיותר של אנרגיה חשמלית. דוד חשמל מבזבז חשמל והופך את הוצאות האנרגיה הביתיות לגבוהות יותר. במדינת ישראל שטופת השמש מרבית ימות השנה, מומלץ ואפילו חובה על פי חוק להשתמש באנרגיה הסולרית שמפיקים עבורנו דודי השמש וקולטי השמש לצורך חימום המים. מעבר לעובדה כי דוד שמש ו- קולט שמש חוסכים לנו חשמל ובכך כסף רב, הם גם מאפשרים לנו לקבל מים חמים לאורך כל שעות היממה בשונה מהצורך שבהפעלת הדוד החשמלי בצורה יזומה.

 

בחירת קולט שמש

קיימים בשוק כיום מספר סוגים של קולטי שמש בגדלים משתנים. עלינו להתאים את סוג הקולט וגודלו הן לגודל דוד השמש שלנו, אך גם לגודל הגג ולכמות קולטי השמש שנמצאים בו. במידה ואנו חולקים דירה בבניין משותף לא נוכל להתקין את הקולט הגדול ביותר וכנראה שגם לא יהיה לנו בכך צורך. כאמור אפשר להתקין שני קולטים לדוד אחד מה שמעלה את יכולת התפוקה של הקולט.

קולט שמשתפקיד קולטי השמש לקלוט את אנרגיית החום מקרני השמש ולהעבירה באמצעות משטחי הקליטה אל מובילי המים. המים מתחממים ונאגרים באוגרקולטי השמש MANHATTEN סופר סלקטיב של חברת אור הטבע הם בעלי נצילות תרמית גבוהה ביותר – בזכות הציפוי הסופר סלקטיבי הייחודי שלהם.

 

הקולטים בנויים מתיבת קולט המיוצרת כמבנה קשיח של פח מגולוון, משובח ועמיד. בידוד פוליאוריטן מוקצף מקנה לתיבה יציבות מרבית ומונע הפסדי חום. גב התיבה עשוי פוליפרופילן קשיח ועמיד.

 

משטחי הקליטה בקולטים אלה מיוצרים בתהליך טכנולוגי מתקדם ומצופים בכרום שחור סלקטיבי להגברת "בליעת" קרני השמש ולמניעת פליטת אנרגיית החום לסביבה. מובילי המים מיוצרים מצינורות פלדה ונחושת תקניים בעלי עובי דופן מקסימלי המקנה ל- MANHATTEN עמידות לאורך זמן.

דרונט בניית אתרים
אור הטבע - הפרדס 9 א.ת אזור 1800-556-444 03-5565601 orhateva@gmail.com
עבור לתוכן העמוד

מידע נוסף על דודי שמש  | מידע נוסף על דודי שמש במרכז  | מידע נוסף על מערכות חימום  | מידע נוסף על קולטי שמש  |  מידע נוסף על החלפת דוד שמש  | דוד שמש